Úvod » Systémová řešení » Zateplovací systémy (ETICS) » Meffert Therm TERCA WOOL – ETICS s cihelným páskem

Meffert Therm TERCA WOOL - ETICS s cihelným páskem

Certifikovaný fasádní systém Meffert Therm TERCA Wool je výsledkem úzké a dlouhodobé spolupráce mezi společností Wienerberger s.r.o., dodávající širokou škálu obkladových prvků pro fasády a společností Meffert ČR, která dokáže tuto širokou škálu produktů pružně a systémově doplnit optimálními hmotami pro fasády. Díky dlouholetým zkušenostem v oblasti zateplovacích systémů je tak k dispozici kvalitní a ověřený systém s dlouhou životností a s jedinečnou povrchovou úpravou.

Pracovní postup a materiály

1. LEPENÍ A IZOLANTY

Vybraný druh lepidla se aplikuje na rovný, nosný a připravený podklad. Všechny izolanty je nutné lepit celoplošně. Doporučujeme aplikaci lepidla zubovým hladítkem se zubem min. 10 mm. Celoplošná forma lepení není vhodná pro vyrovnávání podkladu – vyrovnání podkladu musí být provedeno samostatnou pracovní operací před lepením.

POMOCNÉ PRODUKTY

DOPORUČENÉ NÁŘADÍ

2. MECHANICKÉ UPEVNĚNÍ

Hmoždinky se instalují vždy formou povrchové montáže přes armovací tkaninu. Talířové hmoždinky musí mít průměr talířku min. 60 mm. Pro kotvení je možné použít talířové hmoždinky uvedené v aktuálním ETA, nebo i jiné hmoždinky, avšak splňující v ETA uvedené parametry. Při návrhu kotvení je nutné, zohlednit plošnou hmotnost použitého obkladu a účinky sání větru formou statického výpočtu, který určí vhodný návrh mechanického upevnění. Aplikace armovací („pancéřové“) tkaniny se provádí v jedné vrstvě, uložením do předem nataženého stěrkového lože. Armovací tkanina se instaluje se vzájemnými přesahy min. 100 mm. V některých případech (vyrovnání povrchu s instalovanými hmoždinkami) se může volitelně aplikovat druhá vrstva výztužné tkaniny Vertex R131 A 101 (162 g/m2, 3,5 x 3,5 mm).

3. ZÁKLADNÍ VRSTVA

Stěrkové hmoty se nanáší, po jejich smísení s vodou, na povrch izolantu. Hmoždinky je vhodné usazovat do nezatuhlé stěrkové hmoty. Talíře osazených hmoždinek se následně zatřou do roviny vnějšího líce výztužné vrstvy používanou stěrkovou hmotou. Při osazování hmoždinek přes výztužnou síťovinu je přípustné tyto hmoždinky instalovat pouze formou povrchové montáže.

VARIANTY MATERIÁLŮ

POMOCNÉ PRODUKTY

DOPORUČENÉ NÁŘADÍ

4. LEPENÍ OBKLADOVÝCH PÁSKŮ

Lepení obkladových pásků se provádí na dostatečně vyzrálou základní vrstvu. Lepidlo nanášíme na podklad, nebo na obklad vždy celoplošně, nejlépe zubovou stěrkou. Při lepení nesmí vznikat pod obkladem výrazné vzduchové dutiny a lepidlo se nesmí dostávat do spár.

VARIANTY MATERIÁLŮ

POMOCNÉ PRODUKTY

DOPORUČENÉ NÁŘADÍ

5. SPÁROVÁNÍ OBKLADOVÝCH PÁSKŮ

Spárování obkladu se provádí pomocí spárovací malty Polyblend S až po dokonalém vytvrdnutí lepidla. Spárovací hmotu připravíme do konzistence podle zvoleného způsobu spárování. Spárování (tvar výplně spáry) musí být provedeno tak, aby neumožňovalo zachycování srážkové vody a nečistot v místě spáry. Podrobný postup lepení a spárování obkladových pásků je předmětem samostatného návodu, který je k systému Terca – Meffert Therm.

VARIANTY MATERIÁLŮ

POMOCNÉ PRODUKTY

DOPORUČENÉ NÁŘADÍ

6. OBKLADOVÉ PÁSKY

Obkladové pásky jsou jako cihlový obklad oblíbený dekorativní prvek se širokou škálou barev od světlé až po antracitovou, nejste tak rozhodně limitováni tradiční barvou cihel. Volit můžete i z různých povrchů od hladkého (Terca Klinker) až po rustikální (Terca ražené), který je k nerozeznání od cihlového zdiva. Docílíte tak požadovaného a jedinečného vzhledu. I proto cihlová fasáda v posledních letech získává na oblibě. Důvodem není pouze estetický vzhled, ale také mnoho užitečných vlastností, jako jsou např. bezúdržnost, stálobarevnost a neomezená životnost. Navíc dodá vašemu domu osobitý styl. K obkladovým páskům se též vyrábějí rohové pásky, které v kombinaci s plochým páskem vytvoří vzhled pravé cihlové fasády.

 

Obkladové pásky Terca ražené:
Vyrábějí se řezáním z lícových cihel ražených a jejich tloušťka je v rozmezí 18 – 23 mm. Obkladové pásky představují jednodušší variantu, jak dosáhnout vzhledu cihlového zdiva. Obkladové pásky můžeme lepit přímo na omítnutý podklad nebo také na zateplovací systém.

 

Obkladové pásky Klinker:
Vyrábějí se strojově, tažením keramické hmoty a odřezáváním na jednotlivé kusy. Pásky jsou proto rozměrově přesné a jejich tloušťka je pouhých 9 mm nebo 14 mm. Hlavní charakteristikou je velice nízká nasákavost a hmotnost.

POMOCNÉ PRODUKTY

DOPORUČENÉ NÁŘADÍ

7. MOŽNÁ KOMBINACE S OMÍTKAMI MEFFERT

Fasády s obkladovými pásky je možné systémově kombinovat s využitím certifikovaných skladeb zateplovacích systémů Meffert Therm EPS F (s polystyrenovým izolantem), nebo Meffert Therm WOOL (s MW izolantem s podélným vláknem). Celou fasádu, bez ohledu na druh povrchové úpravy, je tak možné realizovat v certifikované skladbě jednoho výrobce. Omítkové penetrace zlepšují přídržnost omítek a usnadňují jejich aplikaci. Dodávané penetrace jsou vždy systémové – tj. respektují druh použité finální omítky a její pojivovou bázi.

8. KLASICKÉ PASTOVITÉ OMÍTKY MEFFERT

Pastovité omítky Meffert jsou dodávány na silikonové, silikátové, siloxanové, nebo akrylátové bázi, v různých zrnitostech a strukturách, vždy s možností barevného tónování do široké škály odstínů. Umožňují proto vytvořit standardní povrch, nebo individuální design ploch doplňujících povrch s obkladovými pásky. Doporučujeme vyžádat si vzorky omítek ve zvoleném designu.

9. DESIGNOVÉ OMÍTKY MEFFERT

Pro úpravu designových doplňkových ploch je možné využít řadu speciálních kreativních materiálů, umožňujících vytvoření individuálních struktur povrchu, nebo imitujících povrchy betonu, dřeva, či jiných ploch. Doporučujeme vyžádat si vzorky omítek ve zvoleném designu. Tento dokument má pouze informační charakter a je určen pro obecné seznámení se systémem Terca – Meffert Therm.

Ostatní informace k systému

Reference