Úvod » Systémová řešení » Zateplovací systémy (ETICS) » Meffert Therm RENOSAN – Sanace ETICS

Meffert Therm RENOSAN - Sanace ETICS

Staré zateplovací systémy mohou vykazovat řadu vad souvisejících s použitím nedostatečně kvalitních materiálů při jejich realizaci, nebo nedodržením správného postupu jejich aplikace. Kritické jsou zejména vady ovlivňující stabilitu těchto systémů s rizikem jejich spadnutí – např. výskyt uvolněných ploch, prasklin, apod. Takto poškozené systémy není nutné nákladně snímat – je možné je plnohodnotně sanovat certifikovaným systémem injektovaného kotvení. Sanaci odpadávajících systémů lze v případě potřeby spojit se současným zdvojením vrstvy tepelné izolace a tím současně zlepšit tepelně-izolační vlastnosti systému. Injektované kotvení lze využít i při instalaci zateplovacích systémů na podklady, do kterých je obtížné, nebo nemožné kotvit běžnými talířovými hmoždinkami – do sendvičových podkladních materiálů (okály, dřevostavby, apod.), do podkladů s velkými dutinami, apod. Systém Meffert Therm Renosan je pro všechna tato použití certifikován.

Pracovní postup a materiály

1. PŘÍPRAVA PODKLADU

V případě sanace staticky nestabilního zateplovacího systému je nutné provést důkladnou odbornou diagnostiku stavu zateplovacího systému a jeho podkladu. Také je nutné výpočtově ověřit a navrhnout vhodný druh a počet injektovaných kotev, které obnoví stabilitu systému a převezmou smyková i tahová zatížení.

2. SERVISNÍ KOTVENÍ

Při servisním kotvení se nejprve do původního systému a podkladu (nosné konstrukce) vyvrtají otvory pro injektované kotvy dle kotevního plánu. Otvory pro kotvení injektovanými kotvami musí být kolmé k rovině povrchu. Při vrtání se nesmí zbytečně poškodit povrch stávajícího systému. Do vybraných otvorů se dočasně umístí montážní přípravky fixující původní, narušený systém do původní polohy. Poté se instalují injektované kotvy. Po cca 24 hod. se montážní přípravky odstraní a do otvorů po nich se také doplní injektované kotvy.

 

 

Počet a druh injektovaných kotev by měl být určený projektem, nebo statickým výpočtem. Pro návrh kotvení konkrétní skladby nás kontaktujte. Podrobné požadavky na správný způsob přípravy povrchu izolantu a kotvení injektovanými kotvami jsou uvedeny v Montážním návodu k dodávaným zateplovacím systémům (k dispozici na vyžádání).

3. ZÁKLADNÍ VRSTVA A JEJÍ VÝZTUŽ

Základní vrstva se aplikuje na překotvený povrch sanovaného zateplovacího systému. Správná příprava podkladu – povrchu původního zateplovacího systému má významný vliv na výslednou kvalitu a trvanlivost nově nanášeného povrchového souvrství. Před aplikací základní vrstvy je třeba z podkladu odstranit prach, nečistoty, mastnotu a další případné nedržící a separační vrstvy. To zajistí lepší přilnavost vrstvy k podkladu a minimalizuje riziko oddělení vrstev. Savé podklady by měly být vhodným způsobem penetrovány, aby se optimalizovala přídržnost stěrkových hmot. Je důležité dodržovat podrobné pokyny uvedené v Montážním návodu k dodávaným zateplovacím systémům.


Základní vrstva a kvalita jejího provedení je velmi důležitá pro mechanickou odolnost a životnost celého systému a vytváří podklad pro finální povrchovou úpravu. Správným provedením základní vrstvy zajišťujeme dlouhodobou ochranu izolantu před mechanickými i klimatickými vlivy. Základní vrstva je tvořena systémovou stěrkovou hmotou a armovací tkaninou. Podrobné požadavky na správný způsob vytváření základní vrstvy jsou uvedeny v Montážním návodu k dodávaným zateplovacím systémům (k dispozici na vyžádání).

VARIANTY MATERIÁLŮ

POMOCNÉ PRODUKTY

DOPORUČENÉ NÁŘADÍ

4. POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Finální fází kompletního zateplovacího systému je povrchová úprava. S její aplikací můžeme začít po vyzrání základní vrstvy (min. 7–10 dní). Nejprve plochu napenetrujeme příslušným penetračním nátěrem a po proschnutí penetrace (obvykle druhý den po její aplikaci), se nanáší finální povrchová úprava. Omítky se obvykle natahují nerezovým hladítkem a ihned poté se zpracovávají plastovým hladítkem do požadované struktury. Vhodné jsou strukturální omítky s min. velikostí zrna 1,5 mm. Případné přetírání barvou může následovat až po dokonalém vyzrání a vytvrdnutí omítky.

 

Pozor, tmavé odstíny = vyšší teplota povrchu zateplovacího systému. Přehřívání povrchu zateplovacího systému může při výběru příliš tmavého barevného odstínu způsobit rychlejší stárnutí jeho komponent a tím zkrácení životnosti celého systému. Pro ETICS se proto nedoporučují odstíny s HBW méně než 25. Teplotní zatížení povrchu ETICS doporučujeme u odstínů s HBW ≤ 25 snížit použitím IR barevných pigmentů Meffert AG. Podrobné požadavky na správný způsob provedení povrchové úpravy jsou uvedeny v Montážním návodu k dodávaným zateplovacím systémům (k dispozici na vyžádání).