Třída otěru 3 - lehké zatížení
Malířské nátěrové hmoty s zvýšenou odolností vůči otěru jsou navrženy pro běžné interiéry s normálním mechanickým zatížením povrchů stěn. Tyto nátěry lze označit jako omyvatelné a jsou vhodné pro všechny standardní interiéry. Čištění nátěru je snadné a lze provádět vodou a hadrem nebo houbou, případně s přidáním neutrálního čisticího prostředku. Tyto nátěry jsou ideální pro stropy a stěny, které jsou normálně zatěžovány, jako jsou obytné místnosti.
Pracovní postup a materiály
1. PŘÍPRAVA PODKLADU
Vrchní barva musí být nanášena na nosný, čistý, pevný a suchý a dostatečně dlouhou dobu vyzrálý podklad. Staré klihové a nedržící nátěry odstranit. Savé omítky, sádrové omítky a sádrokarton nutno penetrovat vhodnými penetracemi.
VARIANTY MATERIÁLŮ
POMOCNÉ PRODUKTY
2. POVRCHOVÁ ÚPRAVA
Natřete nejprve štětcem nebo válečkem rohy a okraje. Potom velkým válečkem natřete zbývající plochy. Použijte váleček vhodný na nátěry interiérů. Abyste se vyhnuli viditelným napojením, navazující plochy natírejte bez pauzy jako jeden celek. Přitom vždy nejprve natřete 2–3 pruhy shora dolů, pak rozetřete křížem a nakonec opět shora dolů. Tím docílíte nejlepšího výsledku. Na váleček nevyvíjejte zbytečně velký tlak. Při lokálních opravách povrchu musí být použit materiál stejné konzistence, stejné šarže a musí být aplikován stejným způsobem. I tak mohou být, v závislosti na podmínkách, provedené opravy více či méně patrné. Tento stav je nevyhnutelný (viz. BFS Merkblatt č. 25). Při krátkých pracovních přestávkách nástroje ponořte do barvy. Před nástřikem metodou Airless zředit vodou na potřebnou viskozitu. U běžných podkladů obvykle postačuje jeden nátěr s ředěním 0–5 % vodou. V případě silně kontrastních, nebo tmavých podkladů může být zapotřebí provést navíc jeden mezinátěr, ředěný max. 10 % vody.