Úvod » Systémová řešení » Fasádní systémy » Sanační systémy pro odstraňování prasklin podkladu

Sanační systémy pro odstraňování prasklin podkladu

Trhliny na povrchu fasád mohou mít řadu příčin a mohou také být projevem závažných statických poruch objektu. Jsou nejen estetickým nedostatkem, ale způsobují i vnikání srážkové vody do podkladu a tím výrazným způsobem zkracují životnost fasád. Povrchová sanace trhlin a prasklin na fasádách je vhodná pouze pro stabilní, již neaktivní a nerozvíjející se praskliny.

Pracovní postup a materiály

1. DIAGNOSTIKA PŘÍČIN PRASKLIN

Vždy je nutné provést odbornou diagnostiku prasklin a určit příčinu jejich vzniku na daném objektu, či stěně. Příčin vzniku prasklin může být více. Konkrétní diagnostika je velmi důležitá pro volbu vhodného postupu sanace povrchu a dlouhodobou životnost zvoleného řešení.

2. PŘÍPRAVA PODKLADU

Sanaci povrchu je nutné u nových omítek provádět po dokonalém vyzrání podkladu. Odstraňte všechny nedržící, nebo málo soudržné vrstvy a veškeré volné nečistoty, prach a mastnotu. Je-li podklad bioticky napaden řasami, nebo plísněmi, je nutné jeho odborné očištění. Savé podklady je nutné penetrovat k omezení a sjednocení savosti povrchu a jeho zpevnění. Pokud je podklad nerovný, je potřeba jej předem odborně vyspravit pomocí vhodných vyrovnávacích hmot.

3. LOKÁLNÍ ÚPRAVA SPÁR

Neaktivní praskliny je nutné klínovitě rozšířit, odstranit z nich prach a všechny volné částice. Vnitřní plochu spár poté zpenetrujte hloubkovou penetrací a po jejím zaschnutí vyplňte trvale pružným, přetíratelným tmelem.

4. APLIKACE ARMOVACÍHO SOUVRSTVÍ

Při renovaci povrchů s prasklinami je ideální celoplošná úprava poškozených ploch. Lze tak předejít opakovanému výskytu prasklin. Renovace se obvykle provádí formou celoplošné aplikace stěrkového tmelu s uložením armovací tkaniny.

5. APLIKACE FINÁLNÍ POVRCHOVÉ ÚPRAVY

Finální povrchová úprava může být provedena vhodným fasádním nátěrem, nebo tenkovrstvou pružnou omítkou. Finální nátěr, nebo omítka, musí svými vlastnostmi, zejména pružností, korespondovat s podkladní vrstvou. Finální nátěry se aplikují ve dvou vrstvách. Většina materiálů je dodávána ve vysoce bílém provedení, s možností barevného tónování pomocí pigmentovacích automatů do zvoleného odstínu. Tónování je možné již od jednoho balení a obvykle do druhého dne od objednání První nátěr zvolené fasádní barvy je vhodné mírně, cca do 5 % naředit čistou vodou, druhý nátěr se nanáší nejlépe bez ředění. Aplikace fasádní barvy se nejčastěji provádí kvalitním válečkem. Aplikace omítek se provádí po nanesení pigmentovaného systémového základního nátěru.