Úvod » Systémová řešení » Fasádní systémy » Dekorativní omítky na sokl

Dekorativní omítky na sokl

Oblast soklů je jedna z nejzatíženějších ploch fasády, vzhledem ke kombinovanému zatížení srážkovou a odstřikující vodou, působení nečistot i mechanického namáhání. S ohledem na tato zatížení je proto nutné věnovat dostatečnou pozornost celé skladbě povrchového souvrství, od jeho návrhu až po aplikaci.

Pracovní postup a materiály

1. PRACOVNÍ POSTUP

Sokly opatřené tepelně-izolačními deskami upravte postupem uvedeným v Systému na zateplení soklů. U soklů tvořených zdivem, nebo omítkou, je příprava podkladu klíčovým krokem a má významný vliv na výslednou kvalitu a trvanlivost celého systému. Je nutné posouzení stavu podkladu z pohledu jeho pevnosti a stability. Pevnost a soudržnost podkladu jsou rozhodující pro stabilitu a trvanlivost nanesených vrstev. Je také nutné ověřit vlhkost podkladu – trvale vlhké podklady nejsou vhodné. Rovinnost podkladu je důležitá pro celkové estetické vnímání stěny. Jakékoli nerovnosti nebo výstupy z povrchu je třeba odstranit nebo vyrovnat. Je třeba z podkladu odstranit prach, nečistoty, mastnotu a další případné nedržící a separační vrstvy. Savé podklady by měly být vhodným způsobem penetrovány, aby se optimalizovala přídržnost lepicích hmot. Je-li podklad bioticky napaden řasami, nebo plísněmi, je nutné jeho odborné očištění. Fóliové, nebo asfaltové hydroizolační pásy vytažené na svislé stěny nejsou vhodným podkladem pro následnou přímou aplikaci finálního omítek. Povrch soklu je vhodné přestěrkovat hydroizolační stěrkou PROFITEC P1801 Uni-flex , do které doporučujeme uložit armovací tkaninu.

2. POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Povrch soklu po jeho přípravě opatřete systémovým základním omítkovým nátěrem v přibližném odstínu, jako budoucí omítka a po jeho důkladném zaschnutí aplikujte finální omítkovinu. Vhodné jsou např. speciální kamínkové omítky, nebo pastovité omítky s nízkou nasákavostí a vysokou mechanickou odolností.